Nga A.R. DOSTI

Si sot 8 vjet me pare 4 qytetare shqiptare qe ishin pjesmarres ne protesten me te dhuneshme ne Shqiperi te dekades se fundit te ideuar, organizuar e drejtuar nga Rilindja dhe Edi Rama …mbeten te vrare ne Bulevardin qendror te Tiranes…

Ende nje pjese thone qe i vrau Berisha e qeveria e tij e asaj kohe…ndersa pjesa tjeter kembengul qe i vrau Rama sepse i coi mish per top per qellimet e tija te ndyra politike…

te dyja paleve do t’ju ve perballe llogjiken e kendveshtrimin tim i cili konsistion ne ate se…vrases e kriminel se pari eshte ai qe te con drejt vdekjes e jo ai qe shkrep armen me ose pa urdher..

Ne kete kontekst sipas meje ata i vrau me vetedije te plote ekzekutori i tyre me kollare Rama qe si burracak i lindur fshihej ate dite mes turmes se nxitur per gjak, thyerje, shkaterrim , kaos, dhune e permbysje …ndaj dhe familjaret e tyre qe ende sot ulerasin me te drejte per Drejtesi le t’ja kerkojne ate se pari Edi Rames i cili si per ironi e injorim total te gjakut te tyre edhe sot qe ka vite ne krye te pushtetit nuk ju a ka dhene drejtesine e duhur te cilen ju a premtoj atyre qe ate dite qe ju morri [lexo qe ju vodhi] Votat.,..

Ne krahun tjeter ..Berisha mund te kete mbi supet e veta njeqind gabime e faje , gjynahe e mekate ..dhe ka vertete … ashtu sikurse edhe qeveria e tij e asaj kohe…por me gjeni nje rast tjeter ne bote ku protestuesit kerkojne te dhunojne institucionet qeveritare e shteterore e te gjakosin policine e shtetit qe eshte ne mbrojtje te tyre …dhe te marrin pergjigje tjeter …fjala vjen ”paqesore” e me lule sic pretendonte Rama e sic i genjente e i mashtronte shqiptaret e gjore qe i shkonin qorrazi nga pas…e qe ne fund …ata mbeten te vrare ndersa Rama u be kryeminister…

Faqja tjeter e komedise qe luhet mbi ty o populli im kujtese-shkurter…

Pasi e dekretoi Ramen si minister te Jashtem edhe pse ne kundershtim flagrant te Kushtetutes se Shqiperise…sepse Dosja B

Facebook Comments