Nga A.R.DOSTI

….Nje reagim mese i sakte ne shkrimin tim te fundit .. i Keda Kacelit… vajzes a zonjes shqiptare qe u perplas ne aeroportin e Milanos me te birin e Diktatorit …dhe askush nuk i doli ne mbrojtje ….edhe pse rreth saj ishin dhjetera ”burra” shqiptare…si dhe vrasja barbare e vajzes se tij nga ana e nje Babai shqiptar sadist…me nxiten te shkruaj per sa me poshte,…

Per cilet burra shqiptare e keni fjalen ju zonja qe thartoni turinjte kur dikush ju a quan me shume te drejte burrat tuaj ….burra leshi…ose thjesht Bura e meshkuj ..dhe jo Burra?

Per cilet lloj burrash kerceni e hidheni perpjete ju meshkujt me shumice shqiptare qe kur dikush ju a thote te verteten ne sy e lakuriq ”prekeni ne seder e ne burrnine tuaj”..sikur tu kete pickuar gjarperi?

…Po e nis me nje ndodhi te jetuar shume vite me pare ne Mirdite…

…Nje Nane – Loke po bente do pune te renda ne are …e nderkohe kalojne aty pari ca shoke te Partise dhe me cinizem e ironi i thone…po pse po punon kaq rende o Nane – loke..ku i ke burrat qe duhet me e bo ate lloj pune e jo ti…

….Trimat rane ne lufte….burrat jane qe atje tej …ju kthehet Nane – Lojkja ..duke ju treguar me gisht varrezat e fshatit.,..e tash ne shtepi kan mbete do meshkuj qe po pijne raki e kafe….

Se per cfare lloj burrash behet fjale nuk ma do mendja se ka nevoje per komente te teperta pasi lexon kete pergjigje te mencur te kesaj burrneshe mirditore …apo jo?

E pra vertet per cfare lloj burrash beni ju sot fjale aty ne Shqiperi e per cfare lloj burrnie derdellisni pafund..e viheni gjoja ne seder se ju cenuan nderin, personalitetin, karakterin e dinjitetin e burrit e aq me shume namuzin e burrnise tuaj anadollake…?

Per cilet lloj burrash e keni fjalen per ata qe mbajne veth ne vesh…per ata qe bejne tatuazhe pa fund qe nga koka , fytyra …kurrizi e deri edhe tek bytha?

Per c’lloj burrash krenoheni per ata qe i vene pas sa me kembe po aq edhe me bicikleta Kristi Pinderit e tundin ne ajer flamurin pederatist me ngjyrat e Ylberit ?

Per cilet burra me flisni per ata qe si kriminele te lindur merren me rrembime femrash e prostitucion deri edhe brenda gjakut e fisit te tyre…apo per ata bandite e mafioze qe per pazare droge jane gati te vrasin edhe Nenen e Baben e tyre….?

Per cilet burra e keni fjalen per ata vrases te pa skrupullt qe ne emer te Kanunit…kane ngujuar prej vitesh neper kulla e neper shtepite e tyre prej zakonit te eger kanunor te maleve …qindra gra e femije se ashtu ”e kerkon” adeti i gjakmarrjes?

Per cilet burra me flisni per ata qe ju erdhi greku ne toke e Atdhe te tyre e ju hoqi pantallonat e breket ne mes te Bularatit e i nxorri bythe-jashte ..i degjeneroi e i poshteroi si kurre me pare ne historine e atij populli e te atij vendi dhe ata as qe u ndjene per se gjalli?

Per cilet burra me flisni ju sot…per ata qe vrasin vajzat e tyre pse nuk mendojne e nuk deshirojne me kurre te jetojne nen diktatin e mentalitetit obskurantist e mesjetar te baballareve te tyre kriminele?

Per cilet burra flisni…per ata qe i ve ne resht per nje Partia e Lideri i Partise dhe ata jane gati te japin jeten per ta e nuk duan te dijne se c’eshte dashuria per familjen e Atdheun…respekti e pergjegjesia per kombin e popullin e tyre…. per ata qe duan Partine me shume se sa Shqiperine?

Se po te kishte te tille Burra prej verteti aty ne Shqiperi…burracaket e dhjeramanet e partive politike e politikanet tane zullumqare e frikacake qe iken naten e neper male nga vendi te veshur me fustane grash e mbuluar fytyren me maska …do kishin marre arratine prej kohesh… e kriminelet e djeshem te diktatures qe na lane ne gjak si popull per dekada me radhe nuk do kishin gjetur dot vend ku te futeshin…

Ndaj mjaft me e lerini pallavrat me trima, burra , trimeri e zakone nder e dinjitet…

Per cilet burra e keni fjalen …per ata qe pa burrenine e tyre e mbysin tek gota e alkolit dhe pastaj behen trima dhe i hedhin grate nga kati i 5 i pallatit ?

Per cilet burra flisni…per ata qe shajne pare e mbrapsht , thyejne, vjedhin, grabisin, pergjakin, e vrasin…se ashtu ju thote gota e rakise qe kane perpara… apo i komandon e trimerion ajo kodosh arme qe mbajne fshehur diku ne trup a ne makine…e kur ju del pija te nesermen apo kur e shohin bythen ngushte pas hekurave…behen pishman, kerkojne falje ..pendohen si Qeni e te thone pa reshtur amon mos me boj keq te hongsha mutin se isha i dehur apo edhe… me iku mendja e kokes?

Per cilet burra kanibale komentoni per ata qe ”pse nuk shkojne mire” me vjehrrin a vjehrren therin gruan e lene jetime 2 femije te vegjel krejtesisht te pafajshem?

Per ke lloje burrash flisni per ata qe i lene parate e shtepise e te bukes se gojes se femijeve te tyre neper baste, llotosporte e telebingo …dhe pastaj si burrecer …vrasin veten se kane hyre ne borxhe qe si lajne dot kurre?

Per cilet burra e cuba te nates me flisni per ata qe derdhin plumba mbi shtepine e prinderve dhe femijeve te nje gazetareje trime dhe policia ende nuk i gjen dot?

Per cilet burra me beni leksione burrnie per ate djalin krimel te atij deputetit injorant socialist te Fushe Krujes ….apo per ate sadistin Xhuvani qe vrau aq sa deshte se e kishte Mamin Deputete?

Per cilet burra keni goje te prekeni ne seder…per ata qe Rama ju tregon koqet ne mes te Parlamentit dhe ata zgerdhihen..?

Per ke lloj burrash flisni per ata qe i kish torturuar deri ne vdekje e cmenduri krimineli prokuror Shyqyri Coku qe vdiq para do kohe…e qe rrojti sa e si deshi ne mes te Tiranes dhe askush nuk guxoi ti thote dot plac e jo me te imagjinohet te merrte hak?

Per ke burra flisni per ata qe vete e i arreston Rama si me qene dele brenda ne shtepite e tyre ne Kukes dhe askushi nuk di se si ta tregoje burrnine e vet duke ja numeruar Horrit ne lule te ballit?

Per cilet burra flisni …per ata qe vazhdojne e i lepijne bythen qelbesires greke Janullatos e ne sheshin e Cercizit ku duhej te mblidheshin burrat e Shqiperise per ti vene kufirin tek Thana grekut mezi u bene nje grusht njerezish?

Per ke burra me flisni per ata qe i perdhosin e i tallin aq neveritshem cdo nate neper ekranet e studiot shqipfolese…Fevziu, Mut Nanua, Mamaqi e Arjan Cani me shoke duke ju a vene deri edhe breket e grave te tyre ne maje te kokes dhe ata rrijne si te dhjere e jane krenare se ishin te ftuar ”nderi”..tek Klani, Provokacja e Zona e Lire apo tek Topi e Tema…?

Per ke lloj burrash e keni llafin..per ata qe vriten per nje fjale goje…per ata qe shkrepin pistoleten e kallashin pse i pe shtrember…pse ju a pe gruan ”disi ndryshe”…per ata qe ju shave mustaqet apo mjekren…apo per ata qe per nje rrip toke e nje mur ndares…per nje vije uji a nje prone te familjes qe nuk gjen dot zgjidhjen e duhur ti hapin trute me sopate, me kazem e lopate sikur te kene lindur barbare e jo njerez?

Per ke burra me flisni …per ata qe behen trima me grate, me femrat,me nenat , me motrat, me vajzat e femijet e tyre …duke i vrare si ne mesjete…. per te ”mbrojtur nderin e burrit e te familjes”…apo per ata te njejtet burra qe behen pula e lepuj…menderosen e c’burrerohen pas shaleve e bytheve te kurvave e dashnoreve te tyre aq sa edhe kur ju a nxjerrin deri edhe prinderit prej shtepie mbajne anen ”e plackes” dhe shesin gjakun e nenes e te babes…?

E pra sot ai vend nuk ka me burra…fatkeqesisht…JOOOOO…

Sepse Burrat e vertete i vrau qe heret komunizmi , diktatura e diktatori…dhe jo pa qellim…

Me pas ..ai mut sistemi i perbindeshem e antinjerezor krijoi njeriun e Burrin e ri shqiptar…qenien me te neveriteshme e me te degraduar e te degjeneruar njerezore qe ka njohur njerezimi deri me sot…

Post komunizmi tregoi karakteret e verteta njerezore te gjithesejcilit prej nesh…ku me se shumti ata te ashtuquajtur burra …madje edhe me mjekrra e mustaqe u shnderruan ne kriminele femrash , vrases e cuba te pa burrnise se nates e te maskave …apo edhe ne plehra e felliqesira qe meshkuj per shkak te organeve gjenitale edhe mund te quhen…por Burra kurresesi Jo,,,

Dikush e mati dhe e mat poshtersisht Burrnine e vet me pushtetin qe ka ne dore apo edhe me poshtersisht akoma me parate e pista qe ka ne xhep … dhe keta lloj mjeranesh serisht i genjen mendja se quhen ..”.Burra”….cfare mjerimi njerezor…

Pra…sot ai vend aty me se shumti ka ende do meshkuj ,,,,madje sipas meje te tredhur …e te tredhur qe nga koka deri tek kembet e jo vetem ”aty tek vendi i tredhjes”’..sepse per burra qe dijne se si dhe kur e pse ta tregojne burrerine e tyre as qe behet me fjale…

Sepse nderin e trimerine, guximin e mencurine, dinjitetin e burrerine historikisht e kane treguar Trimat e Burrat qe s’para bejne e pelqejne fort as llafet e as levdatat…por dijne se si ta vendosin ne kohen e vendin e duhur e per qellimin e duhur burrerine e tyre …qofte edhe permes fjales …pa qene nevoja kurresesi te perdorin armet e dhunen…

Te kundertit e tyre,,,ata qe sot jane me aq shumice aty ne Shqiperi e qe vazhdojne e vrasin vajza e gra…ne fjalorin e drejteperdrejte e te hershemn te gjuhes shqipe quhen Bura…pra me nje R,,,ose burrecer e bythecer……e se jane trima ..qe me shpejt e me se shumti te hane Mutin posa bijen ne ndonje hundelesh se sa perpiqen te te tregojne se jane Burra zamoni …se jane trima se kane me vete nje arme…apo se i genjen deri ne vdekje e ne cmendurine e tyre pa limit mendja se kush ka Koqe e Mustaqe …quhet Burre …

Duke harruar se koqe e mustaqe ka edhe ….Misri…por nuk eshte i tille….arme ka edhe injoranti por nuk quhet trim…nder ka edhe kurva ndaj s’pranon ta therrasin te tille…e ja pra qe te qenit Burre me te qenit Mashkull …thjesht pse deshi zoti e te beri me nje tjeter organ gjenital nga ai i femres…ndryshokan si Dita me Naten e kur shqiptaret ta kuptojne kete sic duhet e sa me pare te jete e mundur atehere kane plotesisht te drejten morale e te drejten e zotit e te burrnise reale…ta marrin fjalen e te nisin ti bejne leksione Burrash e Burrnie gjithkujt….

Ndersa sot… e derisa te gjejne sic duhet e ne kohen e duhur Burrnine e tyre… e te nxjerrin ne sheshin e Burrave vetem Burra…bejne mire te heshtin…

Sepse Burri e Trimi nuk ta bejne kurre llafin- dysh …kane pas thene trimat, burrat, te mencurit e patriotet tane atdhetare e fisnike…ndersa burracet zakonisht lindin e jetojne si ato Konet qe lehin zakonisht si te rrahura ne Shi…dhe as te kafshojne e as te frikesojne vecse te nervozojne, te shqetesojne e te bezdisin ne kulm ….

Facebook Comments