Nga Adriatik R.DOSTI

Po te kishte e te funksiononte sic funksionon kudo e normalisht nje Shtet brenda tij nga Veriu ne Jug e nga Lindja ne Perendim…jo vetem ky i rrjedhuri nga trute e kokes qe ulerinte o Grek o Vdekje..dhe qe guxoi cmendurisht te qelloje me arme policine e Shtetit…por edhe ata greker te pa bese qe hyne ate nate te erret pus ne territorin shqiptar e vrane e theren ne gjume disa ushtare te nje poste kufitare shqiptare ne fshatin Peshkepi…por edhe ”trimat ” brekedhjere te Agimit te Arte qe hyjne e dalin si ne shtepi te vet e si ne mall pa zot ne Himare , Dropull, e kudo ne jug te vendit .. etj etj…duhet te kishin marre prej kohesh plumbin ballit sepse me ate c’kane bere e vazhdojne te bejne kunder Shqiperise e shqiptareve vetem ate meritojne….

Po te kishte shtet shqiptar ne jug te Shqiperise…vendi nuk do ishte mbushur me Kishat pa fund te Janullatosit qe vetem vjellin helm e vrer pa fund ndaj Shqiperise e shqiptareve ..dhe Janullatosi duhej debuar e perzene me kohe prej tokes se shqiptareve…qe po i greqizon dhunshem…

Po te kishte shtet …jugu i vendit tone nuk do ish mbushur me flamuj, kisha, shkolla , parrulla e tabela ne greqisht sa harron”” se ne territor te kujt je ..te Shqiperise a te Greqise…

Po te kishte Shtet shqiptar…Dules, Micos, Barkes e Bollanos me shoke qe hane buken e shqiptareve dhe bejne duane e grekerve…ju duhej treguar vendi me kohe e jo te lihen kesisoj te livadhisin duke mbjelle vec percarje e urrejtje mes shqiptareve dhe minoritareve …

Po te kishte shtet shqiptar…varrezat e ushtareve ”anonime” greke ne jug te vendit duheshin mbledhur , paketuar e cuar ne Athine a kudo ne token greke per tu prehur e nderuar atje…e jo te nguleshin per te qene perjetesisht Molle Sherri e Kale Troje ne token e shqiptareve sepse ATA…”fqinjet tane te mire” kane dekada qe thone e ulerasin se ku jane eshtrat e te reneve tane..atje fillon atdheu yne…ndaj Shqiperia ka per t’ja pare sherrin mire kesaj qe beri me varret e tyre ne token shqiptare…

Po te kishte shtet shqiptar…Athina nuk do guxonte te kerkonte rishikimin e historise mes dy vendeve e jo me te mberrinte deri atje sa te kerkonte deri edhe heqjen e fjaleve Cameri, genocid mbi camet, Zerva, provokacione, etj etj nga tekstet e historise por edhe ato shkollore te Shqiperise…

Po te kishte shtet shqiptar…kurren e kurres nuk do tu kishte falur grekeve Detin e saj dhe asnje pellembe toke e uji shqiptar…e jo me te nenshkruante mareveshje te fshehta e te pista ne kurriz te Shqiperise e te shqiptareve….

Po te kishte shtet shqiptar..nuk do pirdhte fort pse Greqia edhe sot e per dekada me radhe vazhdon te mbaje ne fuqi nje Ligj absurd lufte me Shqiperine fqinje ..ndaj le ta mbaje e ti pije lengun…

Po te kishte shtet shqiptar…Shqiperia duhej ta kish cuar prej kohesh Ceshtjen Came ne Gjykatat Nderkombetare sepse eshte kryer genocid e krim i perbindshem njerezor mbi nje popullsi puro shqiptare civile te pa fajshme e te pa mbrojtur ne territoret e trojet e veta etnike e amtare…e jo te trembej e te zbythej prej autoreve te masakres , grekeve kriminele e te pa bese….

Po te kishte shtet shqiptar.. Shqiperia duhej te uleriste ne kupe te Qiellit kur greket kane vite qe po vrasin , burgosin, torturojne e zhdukin pa gjurme sa e sa shqiptare fatkeqe qe fati i tyre i hidhur i detyroj te kerkojne nje jete me te mire ne token e fqinjeve tane jugore…

Po te kishte shtet shqiptar… Shqiperia duhet t’ju a beje te qarte grekerve njehere e mire se kjo toke kendej quhet Shqiperi e sa here do guxojne ta shkelin a te ”pershendesin” me plumba…plumbin ballit do marrin….

Se vrasja e nje shtetasi grek qe qelloi mbi policine shqiptare eshte totalisht e kunderta e vrasjes se nje shqiptari atje vetem pse doli ne rruge per te festuar fitoren e kombetares se tij te futbollit mbi Greqine …se sa hedhja e nje shqiptari nga dritarja e nje poste policie greke…se sa vrasja ne gjume e disa ushtareve te pa fajshem…se sa ulerimat kafsherore qe me lekuren e shqiptareve do bejme Daulle…me zorret e tyre do bejme Lidhese kepucesh e cekic e vdekje qenerve shqiptare.. etj etj

Ndaj Dropulli ..e me kete rast edhe Bularati qe ish zbukuruar me 1000 flamuj greke e mes tyre vetem nje flamur i Shqiperise e nje i BE… Bularati ku ndodhi ngjarja e rende me pasoje nje humbje jete .. jane pjese zyrtare e kufirit e tokes se territorit te Republikes se Shqiperise …dhe kete greket e Pavlopulosit, Tsiprasit e Kamenosit ..dhe te Agimit te Arte…etj etj…qe nuk lene rast pa kercenuar Shqiperine e shqiptaret me ushtri, lufte e ”integritet europian” e hyrje ne BE…duhet ta fusin njehere e mire ne mendjet e tyre te semura e kriminale..

Ne menyre qe neser te mos harxhojne me kot se koti kohen e tyre e te konsumojne aq fort energji te kota e te cjerrin fytet e tyre perpara Ambasades shqiptare ne Athine duke ulerire e duke kerkuar vdekjen e shqiptareve…

Ne nuk veme atje qe te kerkojme vdekjen e tyre ne toke e det te tyre…por ata meqenese kane kaq qejf ta kerkojne vdekjen e tyre ne token e detin tone…bujrum e mirese te vijne…historia ju a ka rezervuar disa here kete fat te marresh e te dalesh mendsh..le te vazhdojne ta provojne akoma derisa nje dite te zene mend njehere e mire . e te mesojne perjetesisht se … kjo ane ketej quhet Shqiperi dhe zot te saj jane shqiptaret… dhe vetem ata,,,,ndersa ana andej quhet Greqi dhe zoter jane ata vete e aty mund te bejne c’ju do qejfi ndersa kendej ”qejfi” ju ngel ne gryke e ju merr deri edhe jeten…

Facebook Comments