Nga Adriatik Riza DOSTI

…Sapo shpertheu zyrtarisht skandali i financimeve greke per mediat shqiptare shume tv , gazeta e media gjithfaresh shqipfolese ”u rrevoltuan” dhe nisen te ngrene zerin duke thene se duan fakte…emra mediash e gazetaresh konkrete qe jane perfshire ne kete zullum qe thjesht e pa elokuenca gazetareske e letrare sipas llogjikes e kendveshtrimit tim ka vetem nje emer…Tradheti Kombetare…

Doni fakte ju…vertet e keni …jeni kaq ”inocente e naive e te pafajshem” sa lajmi i finacimeve te ndyra greke ju kapi gafil e ju ra si bombe …?

Ok..ja po ju jap une ca fakte , thjesht , shkurt, sakte e qarte sa per t’ju shuar ”kurreshtjen e zemerimin e madh ”… qe ju ka zene….

….Ikni ….shqiptare ikni nga Shqiperia, nje ore e me pare se nuk jetohet dot me ne kete vend idiot qe vjen era mut e me njerez budallenj qe duke kenduar xhamadanin vija – vija kujtojne se e duan Shqiperine dhe jane patriote me shume se greket e me shume se serbet…[Thene nga Arjan Cani ne Zona e Lire]…

…Dhe futbollistet tane ne vend qe te merreshin me topin ju versulen si bisha e si shtaze te egra flamurit te tyre kombetar e simboleve te Shqiperise se madhe duke shkaktuar ate ngjarje aq te frikshme ne stadiumin e Beogradit…

Dhe te nesermen dashnoret e tyre mbushen fb me dashurine per heronjte e tyre duke u kujdesur vecmas per tangat e radhes…[ pjese nga shkrimi i Andi Bushatit nje dite pas ngjarjes se dhuneshme te 14 tetorit 2014 ne ndeshjen e Beogradit… Serbi – Shqiperi]

…Kosova nuk eshte Shqiperi dhe kosovaret atje jane te ardhur dhe nuk jane autoktone sikurse jane fjala vjen serbet ne token e tyre…ndaj fajtore per mos pasjen e paqes se qendrueshme ne Ballkan gjithmone kemi qene ne shqiptaret e eger, luftedashes, gjaknxehte e te pa marre vesh per shkak te mungeses se kultures, qytetarise e civilizimit te hershem…[monolog i Mut Nanos ne te ndyren Provokacje te tij] …

Nuk po hyj ne ate c’ka Mut Nano i shkruan publikisht kolegut te tij serb te ”Danas” Zoran Panovic …se ne shqiptaret jemi shoqeri tribale dhe te dhunshem ndaj kemi nevoje per nje Catharsis…etj etj…

…Nuk i kemi shitur NE Det Greqise por JU..sepse ishte Berisha juaj qe e nisi nje loje te tille….dhe ne sapo kemi nisur ti rregullojme maredheniet e tendosura me fqinjet tane te mire jugore te cilet na jana gjindur prane kurdohere ….ndaj mos i bini me qafe kot Greqise…[ debati Lorenc Vangjelit me nje te ftuar tjeter ne emisionin Opinion te Faqeziut]….

Ne fund te fundit askush nuk do arrestohet , as do denohet dhe askush nuk do te shpallet fajtor…se keshtu ishte koha atehere…dhe tani ju lutem ti leme debatet e kota per Ceshtjen Came se ato i zgjidhin vete Idrizi me Dulen…[pjese nga cicerimat e Fevzo-palacos ne Opinionin e tij bordello… pas debatit per deklaraten e Pellumb Xhufit reth Kampit famekeq te Tepelenes si dhe debatit per heqjen e ceshtjes Came nga axhenda e bisedimeve greko-shqiptare ]

…Financimet greke por edhe ato ruse per shypin shqiptar kane vite qe kane ekzistuar por as shtypit shqiptar nuk i intereson me Greqia e as Greqise nuk i duhet me media shqiptare…ndersa ruset kane kohe qe kerkojne llogari per eficencen e perdorimit te fondeve e financimeve te tyre ne median shqiptare [pjese nga shkrimi i Mero Bazes ne gazeten e tij Tema me titull Financimet greke ne shtypin shqiptar korrupsion dhe jo konspiracion]…

Prek Cali u lidh me fashizmin ndaj dhe partizanet tane ne bashkepunim te sinqerte e vellazeror me partizanet jugosllave te Titos i kthyen atij me te drejte pushket…dhe e vrane e shume mire bene..[thenie e qendrim publik i Dritan Hiles ne emisionin e tij televiziv Arena… per figuren e patriotit Prek Cali]

Ju po te doni mos hajdeni dhe shkruani cfare te doni per te..por une do te vete pa dyshim ne koncertin e tij dhe ju bej thirrje te gjitheve ta mbushim sallen per te nderuar mikun e kengetarin e famshem grek Skafianakis [ shkrim ne faqen e tij te fb i gazetarit Denis Dyrnjaja te Top Chanel …sponsori dhe organizatori i koncertit te kengetarit grek e antishqiptarit te terbuar Notis Skafianakis ]..

Arrestohet ne Itali njeri prej boseve te mafias e droges se ketij vendi… i cili disponon momentalisht 155 milion euro pasuri te qarkullueshme…dhe po njeri prej fiunancuesve kryesore te televizionit shqipfoles Report TV te italo-shqiptarit te lidhur bythe e breke me pushtetin e Rames….Carlo Bolino….[pjese nga lajmet e News 24 te para 1 jave ]…

Mitrovicen bejme mire me ja dhan Serbise se vetem keshtu rregullohen punet me fqinjin tone e vetem kesisoj edhe na gjejme rehat e paqe ne rajon… [ deklarate publike e keshilltarit personal te Kryeministrit Rama….Baton Haxhiu]

Shikoni radhazi cdo dite se cfare shkruajne gazetat shqip-shkruarese ..Tema, Zeri i Popullit..Dita,Shekulli, Sot, Shqip.. etj etj..per Serbine e forte e faktor paqeje ne rajon…per Greqine e begate e qe lau borxhin europian e ju kthye”normalitetit” per Malin e Zi si vendi me i avancuar ne Ballkan per te qene prezent ne BE…per Maqedonine e Zaevit qe ”papritur” na u shnderrua ne shembullin e bashkejeteses paqesore me fqinjet …per Turqine Nene -madhen tone te perjeteshme pa te cilen ne Shqiperia e shqiptaret nuk do ekzisonim kurresesi ne kete dynja …per Rusine e cila eshte kyci i Ballkanit dhe nuk ”pjerdh” fort se c’thone te tjeret per te e rolin e saj ne rajon…

E quani krejt rastesi e pune qejfi a thjesht tentative per te fituar me shume lexues faktin qe nuk ka dite qe gazeta Panorama te mos botoje intervista, kujtime , shenime e shkrime te ish Anetareve te Byrose politike te Diktatures, ish funksionareve te larte te atij rregjimi makaber , djemve, vajzave, niperve e mbesave te tyre, ngjarje ”vellazerore” shqiptaro -jugosllave nder vite e periudha te ndryshme dhe premtime greke per ingranim e ndihme te Greqise ndaj Shqiperise per ne familjen e madhe europiane…etj etj…?

Ndiqini dhe veruani veshin me kujdes informacioneve qe percjelin cdo dite per fqinjet tane Top Ch, Klani, Ora News, Vizion plus, Abc, News 24 , Rtsh, Report TV, … dhe cfare denigrimi e perdhosje ju bejne kinse Shqiperise e shqiptareve….duke i prezantuar vetem si vrases, barbare, te dhunshem drogmene, tutore prostitutash, dembele, mosmirenjohes, etj etj…thua valle te jete rastesi ?

Shikoni, lexoni e degjoni me kujdes se cilat media shqipfolese mbeshtesin politiken e jashteme tradhetare, kapitulluese, palaco, sharlatane , antikombetare e antishqiptare te qeverise Rama te perfaqesuar nga Dordoleci i tij ..i biri i ish sekretarit te pare te PPSH ,…Sul Bushati…..Ditmir fatziu e dhjeramani …

Verini veshin me kujdes se cilat media s’lene fjale e fjali te Rames pa transmetuar LIVE dhe non stop..si dhe te gjithe aktivitetin e tij te rendomte ditor prej disa vitesh..deri edhe ne banalitetete perverse qe te ngjallin vec urrejtje, neveri e perbuzje….

Shikoni me kujdes se cilat media preferojne te bejne rolin e qorrit e te shurdh -memecit kur behet fjale per tekat e kapriciot por edhe per aventurat e tradhetite e hapura kombetare te Rames ndaj Shqiperise e Kosoves …si fjala vjen dhenien e trojeve shqiptare Malit te Zi…ndarjen e coptimin e Kosoves dhe dhenien e Veriut te saj Serbise…Portin maqedonas ne Durres… faljen e Detit Greqise…varrezat anonime te grekerve ne jug te Shqiperise….ndryshimet historike ne tekstet shkollore te arsimit shqip,.,,fshirja njehere e mire nga defteri i ceshtjes Came…ngecja ne kalandat greke e heqjes se Ligjit te Luftes me Shqiperine…rregullimi e strukturimi i maredhenieve me Rusine… aeroplanet e aeroportet e Erdoganit ne Tirane , ne Vlore e Sarande……..votimi kunder SHBA jo ne nje por ne disa raste …etj etj…

Doni me fakte te tjera ?

Ka plot aq sa tu lodhet koka por edhe tu dridhet mishi kur te mendoni me qetesi e llogjike te ftohte se ne duar te kujt jemi ne dhe Shqiperia e Kosova bashke ..si dhe shqiptaret e Malit te Zi e te Maqedonise.. por edhe te gjithe ne te gjakut shqiptar kudo qe jetojme brenda e jashte Atdheut tone…

Por problemi nuk eshte thjesht tek faktet e emrat e mediave e te gazetareve qe ju kerkoni e qe jane mbeshtetur e paguar prej grekut, serbit, turkut a rusit joooo .
.
Problemi qendron ne ate se cili Shtet, cila Qeveri, cila Prokurori e cili organ drejtesie do te merret me ta e me to…cili do ti hetoje, cili do ti kallzoje per ndjekje penale e tradheti te larte kombetare..cili do ti procedoje , cili do ti arrestoje, gjykoje, shpalli fajtor .. e denoje ashtu sic e meritojne ..duke i shpene perjetesisht pas hekurave…

Shtet i Rame-Berishajve apo i Mete – Nanove…Prokuroria e Arta Markut apo drejtesia e Ministres Gjonaj…policia e Xhafes dhe e Veliut …apo Batonet spiune e Fugat keshilltare renegate…?

He pra me thoni kush do i denoje?…

Askushi ..

Sepse askushi as i ka denuar dje dhe as qe ka ndermend ti denoje sot…ndaj edhe ata qelbesira, kerma, vemje e perverse te pa dinjitet, te pa personalitet, pa karakter e integritet moral e njerezor kane gjetur shesh ndaj dhe vazhdojne bejne Pershesh…derisa nje dite ajo luga e corbes se prishur qe e kane gelltitur prej kohesh tu ngece ne fyt e ty zere gryken njehere e mire deri ne ngordhje e ti helmoje se na helmuan vendin e popullin ….ndaj o njerez ngrihuni e qerrojini nga aty ku jane pa ju zhytur thelle e me thelle ne Gremine nga ku nuk do te mundni te dilni me dot KURRE….

Facebook Comments