Nga Luciano HODO

Te gjithe rrjetet sociale u “pushtuan” sot me fotot dhe lajmet qe filloi shkolla ..kush e kush filloi te lëvdohet sa mire e ka veshur femijen ..sa te zgjuar e sa te bukur ..etj ..
Sa te merzitshme per mua keto njoftime ..
Une po e nis Ndryshe .. Sot do tu afroj nje shkrim emocionues per
” mesuesin” !
Nje figure e dashur per mua ..

U mendova gjate se per cilin mesues te shkruaj..
Po mbeta tek nje zonje ëngjellore ..
Tek mesuese Evamaria Konstandina !

Sapo mbrita ne oborrin e shkolles… pashe ne nje cep disa te moshuar ..me benin cudi se shpesh ju pikon lot neper faqe ..
U ktheva nga “shoqeruesi” im ..babi !
Dhe e pyeta per keta ..
-Eh more bir ..keta jane nga brezi i mèsuesve te vjeter qe kane qene edukatoret e kesaj shkolle ..Sot nuk i ka zene gjumi dhe kane ardhur ketu pa ngdhire. ..i mundon nostalgjia ..i emocionojne kujtimet ..
Ne ate moment mu kujtua nje mikja ime e “madhe” .
Mesuesja Evamaria Kontandina !
-Po ajo si ndjehet sot ?!
A loton sot ?
E imagjinoj qe ajo ka dite qe e pret fillimin e shkolles ..eshte e emocionuar , nuk “ndjehet” mire..
I trazohen kujtimet .. sjell ne mend vitin 1970 kur ajo akoma vajze e brishte u ul ne tavolinen e mesuesit …
perballe syve te 36 nxenesve ..ata e shikonin ne drite te syve mesuesen..
prisnin fjalen e pare te saj .
Ajo ishte akoma e brishte .. i dukej sikur kishte para tere familjet e qytetit .. por i dha kurajo vehtes . Leshoi buzeqeshjen e saj te magjishme ..kaloi duart midis kacurrelave te saj dhe me nje zë te embel por qe dridhej filloi;
– Sa e lumtur jam sot qe ju kam ju perpara . Do jem per ju , nje mesuese , nje shoqe ,nje moter ..nje nene ..
Dhe vazhdoi me tej me porosite e saj .. ..!
– Edhe sot me tringellojne ne vesh keto fjale me te bukura ne jete .. -tregon ish nxenesja e saj !
E vitet pasuan njeri tjetrin ..
Shpesh vinin prinder ne drejtori dhe kerkonin nje privilegj ;
– Te lutem shoku drejtor ..mi rregullo femijet ne klasen e mesuese Evamarise ..
Sa krenohej mesuesja ..nuk e zinte gjumi qe e donin femijet ..

E pyet nje dite shkrimtari e mesuesi i Permetit Lliko Nano ;
– Cila eshte dashuria jote me e madhe, me e bukur ?
-femijet ..!-pergjigjet prere Evamaria .
– femijet e tu ?
– sigurisht , por e kam fjalen per gjithe femijet ,nxenes qe une kam mesuar nder vite !
Te gjithe u entuziasmuan nga kjo pergjigje te mesuese simpatike me sy qe veten ndrinin .!
Te dashur miqte e mij qe po lexoni kete shkrim , do ta kuptoni ;
– pse sot mesuese Evamaria derdhi mbi faqen e saj pika loti kristal !!
Sa do doja te isha aty prane , midis niperve e mbesave te saj ..
Ta perqafoja ..ta puthja ne rrudhat e saj . Te shikoja syte e saj te perlotur ..të më niste ajo bekimin per ne shkolle ..
Te ndjenja doren e saj ne shpatullat e mija ..
Te ecja pak ..dhe te kthehesha ..te shikoja tek Ajo ..imazhin e Nenes time .. te pareve te mij ..te nje “Marie” engjellore e te shenjte !
Eh ..te me falni , se jam i vogel e më rremben emocioni e fantazia qe lyp cdo femije ..se per nje cast edhe une u preka ..
Mu duk vehtja sikur sa po dola nga porta e oborrit te shtepise muze te xhako Kiços dhe nene Çinasë..
Une e di si ndjehet sot kjo ish mesuese ..por e di si ndjehet edhe nje brez i tere mesuesash qe dinin te edukojne .
Dikush mund te me qortoje dhe te me thote ;
– Luciano ..pse nuk shkruajte sot per mesuesen tende ?!
Do vihem ne siklet ..kesaj pyetje do ti
pergjigjem me pyetje ;
– pse mesuesa jane keta qe presin padurrim sa te vije dita e rroges ?

Po e mbyll ..shkrimin ..besoj se ju ..e imagjinoni , ashtu si une ..
mesuesit tuaj te dikurshem ..
Ju po shikoni sot mallengjimin dhe lotet e kristalt ne faqet e tyre ..

Kam nje pyetje ;
– Kur i rastisni ish mesuesit e pare qe ju mesuan abc-në pse lini cdo gje dhe me ata, përmalleni e i puthni e perqafoni si njeriun tuaj me te shtrenjte ..??!

Te dua Nena ime engjellore e shenjte dhe e dashur , mesuesja Evamaria Konstandina !😘
Edhe shume vjet shendet e dashuri

Tirane me 17 shtator 2018..

Facebook Comments