Nga Klodian CAMI

Nuk jam Lezhjan e si i tille nuk i njoh problematikat lokale te saj , por kam ndjekur cdo hap te mikut Eduart Ndocaj ne politike , dhe ndaj preferoj te behem pjese e debatit te nderuar zoterinj . Fare lehte mund ta kuptojme qe Eduartin nuk e lidhi interessi ekonomik ne politike e as lufta per ekzistence , kur Te gjithe e dime se me aftesi zotesi dhe djerse eshte nje biznesmen i suksesshem ne Itali . Nuk e kuptoj çdo te thote i pa afte per disa qe e klasifikojne te tille ?! Pse nuk ben si papagall si Erjon Braçe dhe Taulant Palla qe si hyjn ne pun as dreqit as atje ku bejn pjese ?!
Eduarti mbase idete e tij nga emocionet dhe mos eksperienza e tij nuk i ka shpreh rrjedhshem por ka shpreh aq shume ide dhe alternativa ne pak vjet ne politike sa vetem fale tyre ktheu vemendjen edhe te atyre qe ne fillim tentonin ta ironizonin, me rekomandim te luftes brenda llojit . Njesoj si une di qe eshte i perndjekur e nuk ka te perndjekur te majte , por fatkeqesi e ne te perndjekurve shqiptare eshte se nuk kemi fare te djathte e akoma me keq se ajo pseudo e djathte qe kemi na lufton ne te perndjekurve me shume se sa e majta qe na persekutoi . Fakt eshte qe Eduart u be deputet i majte pa dashur fare e majta qe ai te behej . Deshi perendia qe ja njohu Eduartit vullnetin dhe pasionjn ne politike dhe ja krijoi fatin ti sherbej vendit te vet . Askush pas kesaj smund te thote se Eduarti nuk i sherbeu Lezhes per pak kohe sepse kush me shume se ai demaskoi krimin dhe kriminelat ne Lezhe dhe ne parlament ??!!
Askush smund ta akuzoje Eduartin se eshte rilindas seepse qe diten e pare te tij i ka konsideruar si deputet mielli , ka qene ne opozite direkte me partine qe e futi ne listat e deputeteve . Mund te zgjidhte edhe te bente servilin qe padyshim do te gjendej me prane rilindjes me poste e ryshfete por zgjodhi te mbroj idealet e tij dhe interesat e krahines se tij .
Unë mendoj se mund te drejtoj bashkine e Lezhes sepse ka lene parajsen e Milanos per tju dedikuar qytetit te tij , nderkohe qe kush e ka drejtuar gjithmone Lezhen dhe Shqiperine kan lene gjithmone vendet e tyre per te jetuar ne Tirane nderkoh qe detyrat e tyre i kryenin seksetaret . Ai e don dhe din ta drejtoj Lezhen , i takon Lezhes , te dij nese e don ta drejtoj nje djal i saj qe ska lidhje me krimin , me komunizmin . Ai din shume , edhe pse nuk eshte ne gjendje te shpreh emocionalisht aq shume sa din . Respekte , suksese Lezhes dhe qytetareve te saj dhe mbare Shqiperise.

Facebook Comments